logo

Kryterium I

Poziom naukowy i artystyczny prowadzonej działalności naukowej mierzony jest według 3 parametrów szczegółowych:

1) artykuły naukowe,

2) monografie naukowe,

3) patenty na wynalazki, prawa ochronne na wzory użytkowe i wyłączne prawa hodowców do odmian roślin).

DEFINICJE

Artykuł naukowy  jest to recenzowany artykuł opublikowany w czasopiśmie naukowym albo w recenzowanych materiałach z międzynarodowej konferencji naukowej:
1) przedstawiający określone zagadnienie naukowe w sposób oryginalny i twórczy, problemowy albo przekrojowy;
2) opatrzony przypisami, bibliografią lub innym właściwym dla danej dyscypliny naukowej aparatem naukowym.
Artykułem naukowym jest również artykuł recenzyjny opublikowany w czasopiśmie naukowym zamieszczonym w wykazie czasopism.
Artykułem naukowym nie jest: edytorial, abstrakt, rozszerzony abstrakt, list, errata i nota redakcyjna.

Źródło: Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 22 lutego 2019 r.
w sprawie ewaluacji jakości działalności naukowej
, § 9.

Monografia naukowa   jest to recenzowana publikacja książkowa:
1) przedstawiająca określone zagadnienie naukowe w sposób oryginalny i twórczy;
2) opatrzona przypisami, bibliografią lub innym właściwym dla danej dyscypliny naukowej aparatem naukowym.
2. Monografią naukową jest również:
1) recenzowany i opatrzony przypisami, bibliografią lub innym właściwym dla danej dyscypliny naukowej aparatem naukowym przekład:
a) na język polski dzieła istotnego dla nauki lub kultury,
b) na inny język nowożytny dzieła istotnego dla nauki lub kultury, wydanego w języku polskim;
2) edycja naukowa tekstów źródłowych

Źródło: Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 22 lutego 2019 r.
w sprawie ewaluacji jakości działalności naukowej
, § 10.

Patent – jest to prawo wyłącznego korzystania z wynalazku w sposób zarobkowy lub zawodowy na obszarze danego państwa. Patent trwa 20 lat od daty dokonania zgłoszenia w urzędzie patentowym (pod warunkiem uiszczenia opłat).

Wzór użytkowy – to nowe i użyteczne rozwiązanie o charakterze technicznym, dotyczące kształtu lub budowy przedmiotu o trwałej postaci albo przedmiotu składającego się ze związanych ze sobą funkcjonalnie części o trwałej postaci. Wzory użytkowe, podobnie jak wynalazki, są przedmiotami ochrony, na które Urząd Patentowy RP udziela praw wyłącznych. Czyli na wynalazki udzielane są patenty, a na wzory użytkowe – prawa ochronne. W Polsce wzór użytkowy trwa 10 lat od daty dokonania zgłoszenia w Urzędzie Patentowym RP (pod warunkiem uiszczenia opłat).

Źródło: Słownik terminów. Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej, [online], https://uprp.gov.pl/pl/slownik-terminow

OSIĄGNIĘCIA

Osiągnięcie – Efekt pracy badawczej naukowca osiągnięty w latach, za które przeprowadzana jest ewaluacja, wykazywany w ramach dorobku naukowego lub artystycznego podmiotu, np. redakcja monografii, autorstwo monografii, artykuł (autorstwo artykułu), patent na wynalazek, projekt badawczy.

Lista rodzajów osiągnięć:

  • autorstwo artykułu/artykuł
  • autorstwo materiału konferencyjnego/ materiał konferencyjny
  • autorstwo monografii/ monografia
  • autorstwo monografii/ monografia
  • redakcja naukowa/ redakcja
  • autorstwo rozdziału/ rozdział
  • patent na wynalazek
  • prawo ochronne na wzór
  • prawo do odmiany roślin

Osiągnięcie jest więc przypisane do podmiotu. Do autora przypisany jest udział w osiągnięciu.

Uwaga!

Jeśli w monografii mamy 3 autorów, podmiot ma nadal jedno osiągniecie typu „autorstwo monografii” składające się z udziałów 3 osób w tym osiągnięciu.

Osiągniecie w kontekście publikacji rozumiane jest jako rodzaj uczestnictwa przy tworzeniu danego typu publikacji.

Uwaga!

Autorstwo/redakcja i autorstwo/redakcja przekładu są osiągnięciami równoważnymi. Nigdy nie mogą występować jednocześnie w ramach jednej monografii/monografii pod redakcją/rozdziału.

I tak dla:

  1. artykułu jedynym rodzajem uczestnictwa w publikacji jest autorstwo. Osiągnięciem jest więc autorstwo artykułu. Można wymiennie określać, że osiągnięciem jest artykuł.
  2. materiału konferencyjnego jedynym rodzajem uczestnictwa w publikacji jest autorstwo. Osiągnięciem jest więc autorstwo materiału konferencyjnego. Można wymiennie określać, że osiągnięciem jest materiał konferencyjny.
  3. monografii występują 4 rodzaje uczestnictwa w publikacji: autorstwo, redakcja naukowa, autorstwo przekładu, redakcja naukowa przekładu, Osiągnięciem jest więc autorstwo monografii/autorstwo przekładu monografii, redakcja monografii/redakcja przekładu monografii. Nie można wymiennie określać, ze osiągnięciem jest monografia.

Uwaga!

Jeśli w jednej monografii podmiot posiada i autorów i redaktorów to są to dwa, odrębnie prezentowane osiągnięcia. W ramach jednej monografii osiągnięcia związane z przekładem nie mogą występować łącznie z osiągnięciami autorstwo/redakcja.

  1. monografii pod redakcją występują 2 rodzaje uczestnictwa w publikacji: redakcja naukowa, redakcja naukowa przekładu.  Osiągnięciem jest więc redakcja naukowa, redakcja naukowa przekładu. Można wymiennie określać, że osiągnięciem jest monografia pod redakcją.

Uwaga!

W ramach jednej monografii osiągnięcia związane z przekładem nie mogą występować łącznie z osiągnięciami typu redakcja.

  1. rozdziału występują 2 rodzaje uczestnictwa w publikacji: autorstwo, autorstwo przekładu (jeśli monografia pod redakcją, z której pochodzi rozdział stanowiła przekład). Osiągnięciem jest więc autorstwo, autorstwo przekładu. Można wymiennie określać, że osiągnięciem jest rozdział.

Uwaga!

W ramach jednego rozdziału osiągnięcia związane z przekładem nie mogą występować łącznie z osiągnięciami typu redakcja.

Osiągnięciem jest także:

  1. patent na wynalazek,
  2. prawo ochronne na wzór,
  3. prawo do odmiany roślin.

Źródło:  Osiągnięcia – podstawy merytoryczne, [online], https://sedn-cp.opi.org.pl/baza-wiedzy/osiagniecia/

PUNKTACJA

Wyliczenia punktacji monografii, redakcji naukowej monografii, rozdziału w monografii, artykułu naukowego w czasopiśmie, artykułu recenzyjnego w czasopiśmie, artykułu w materiałach konferencyjnych

Źródło: https://sedn-cp.opi.org.pl/baza-wiedzy/wyliczenia-punktacji/

Patenty i wzory użytkowe

Za osiągnięcia naukowe przyznaje się ewaluowanemu podmiotowi:
1) 100 pkt – w przypadku przyznanego temu podmiotowi patentu europejskiego albo patentu przyznanego za granicą co najmniej w jednym z państw należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, pod warunkiem, że wynalazek został zgłoszony również w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej;
2) 75 pkt – w przypadku patentu przyznanego temu podmiotowi przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej;
3) 50 pkt – w przypadku patentu, o którym mowa w pkt 1 albo 2, przyznanego innemu podmiotowi niż ewaluowany, jeżeli autorem albo współautorem wynalazku, na który patent został przyznany, jest pracownik ewaluowanego podmiotu;
4) 50 pkt – w przypadku wyłącznego prawa hodowcy do odmiany rośliny przyznanego temu podmiotowi przez Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych albo Wspólnotowy Urząd Ochrony Roślin (Community Plant Variety Office);
5) 30 pkt – w przypadku prawa ochronnego na wzór użytkowy przyznanego temu podmiotowi przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej albo za granicą.

W przypadku przyznania więcej niż jednego patentu na ten sam wynalazek/prawa ochronnego na ten sam wzór użytkowy/wyłącznego prawa hodowcy do tej samej odmiany rośliny w ewaluacji uwzględnia się tylko jedno takie osiągnięcie o najwyższej punktacji.

Źródło: Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie ewaluacji jakości działalności naukowej, § 19. 1.

Siedziba Działu Nauki
Wyższej Szkoły Gospodarki

ul. Garbary 2, 85-229 Bydgoszcz
Bud. C, pok. C110

tel. 52 567 00 58

© 2021 Wyższa Szkoła Gospodarki. All rights reserved.